E-Mail Pazarlama ( e-mail marketing )

E-mail pazarlama ( e-mail marketing ), performans pazarlamanın en önde gelen araçlarından biridir. Gün içerisinde hepimiz pek çok farklı markalardan çeşitli indirim, bilgilendirme, kampany ve tanıtım vb. içerikli mailler alıyoruz. Kimisi direct gelen kutusunda bizi yakalarken, bazıları ise spam kutusunda sıkışıp unutulup güncelliğini yitirebiliyor.

Başlıca Dikkat edilmesi gereken

Mailing yapılırken önemsenmesi gereken en büyük kural, gönderdiğiniz e-postaların gönderilen mail adresinin gelen kutusuna düştüğünden emin olmanız gerektiğidir. Gönderdiğiniz e-postalar gelen kutusu yerine Spam yani diğer adıyla önemsenmeyen kutusuna giderse yapacağınız çalışmalar da doğal olarak boşa gidecektir. Diğer en önemli kural ise gönderimini gerçekleştirdiğiniz e-posta içeriğinin alıcıların ilgisini çekecek alaka düzeyi yüksek gönderiler olması gerektiğidir. Zira mailing yolu ile gönderimini yaptığınız e-postaların alıcılar tarafından ilgi görmeyerek açılmaması ya da reddedilerek spam olarak işaretlenmesi daha sonraki gönderilerinizin yine spama düşme olasılığını artıracaktır.

 

e-mail pazarlama

e-mail Marketing

İşte tüm bunlar e-mail pazarlamanın (e-mail marketing) ta kendisidir. Yani markaların belirli bir hedef kitleye ulaşmak üzere yaptığı tanıtım, bilgilendirme, kutlama mesajlarında elektronik posta yöntemini kullanmasına E-Mail Marketing denir.

Bu noktada sizler için profesyonel ekibimizle efektif bir çalışma sonrası yaptığımız e-mail pazarlama kampanyaları, markanızın hedef kitlesine en basit yollarla ve en hızlı biçimde ulaşmasını sağlar. Yaptığımız segmentlere ayırma ve kesiştirme yöntemleri ile müşterilerinizin ilgi alanlarına göre kesiştirme gerçekleştiriyoruz. Hedef kitlenize yönelik en etkili e-mail pazarlaması gerçekleştirmeniz için doğru analizler sonucu doğru hedef kitle ve doğru mesaj çıkarımlarını en etkili biçimde gerçekleştiryoruz.

 

e-mail marketing

Tasarım Kodlama Yazılım

Tasarım, kodlama, yazılım gibi ihtiyaçlarınız söz konusu olduğunda ve raporlama, performans artışı için her türlü hizmeti sizin için sağlıyoruz. Karlılığınızı artırmanız ve hedef kitlenize en kısa yoldan ulaşmanız için vazgeçilmez enstrümanlardan biri olacak e-mail marketing konsunda sizlere en profesyonel desteği sağlamak için daima yanınızdayız.

 

e-posta pazarlama

 

Email Pazarlama

E-posta marketing ( pazarlama ), tüm satış yada pazarlama yöntemleri içinde yatırım getirisi en yüksek olan satış yöntemidir. Günümüz dijital yöntemler arasında en eskisi olan e-mailing pazarlamadan en üst düzeyde verim alabilmek, elbette daha farklı bir pazarlama stratejileri geliştirip iyi bir planlama gerektirir. Burada temel e-mailing pazarlama stratejileri ile ilgili ufak bazı bilgiler bulabilirsiniz.

E-mailing kampanyası ilk başta e-mail başlığında başlar. Bu alan oldukça sınırlıdır. ( Ortalama 40 – 50 karakter ) Daha en baştan çok kısa ve öz davranmak içeriği burada anlatmak gerekir.

Yapılan araştırmalarda abone / kullanıcı / üyele / mail-grupları bir e-mail açtığında yalnızca birkaç saniye içeriğe göz atar ve ilgilerini çekse bile e-postayı kapatır yada çöp kutusuna atarlar. Burada üye/abone/maillist mail’i  kapatınca ne yapacağını yönlendirmek etkilemek çok önemlidir. Bunun için e-bülteni  ( üye kullanıcı .. ) kendi web-sitenize yönlendirecek, etkileyici ve pazarlamada cezbedici bir yönlendirme butonu olması en iyi stratejilerdendir.

Butonları henüz sayfa açıldığında, sayfayı aşağı indirmeden ulaşılabilir bir yerde olması çok önemlidir. Ayrıca bu buton üye/kullanıcı/abone kesinlikle bir şeyler vaadetmelidir. Bunun bir indirim yada ücretsiz bir hizmet – ürün  olması gerekmez. Üye/kullanıcı/müşteri/abone ilgisini çekemek bir konuda daha detaylı bilgi için sayfaya yönlendirmek ayrı bir şey vaadetmektir. E-bülteninizde mümkün olduğunca net ve kısa bilgi vermelisiniz. Daha fazla bilgi almak isteyen üye/kullanıcı/müşteri web-sayfanızda bu bilgiyi alabilmeli. Böylece e-mail üzerine hazırlanmış bülteniniz daha ilgi çekici olur, hem de araştırmalardaki sabit kullanıcı/müşteri/abone alışkanlıklarına hitap eder.

Bu konuda oluşturulacak strateji sonraki adımları daha kesin olarak belirleyecek olaydır. Yapılacak kampanya erişilebilirliği ve hedeflenen satış yada pazarlama araçları konusunda yönlendirmelerle istenilen ilgi düzeyi planlanan strateji üzerinden yapılır. Unutlmamalıdır en iyi kampanyalar strateji planlamasından geçer.

Analiz verileri oluşturun

yapılan bir pazarlama için kampanya raporlarını alıp analizler yapmak ve bu raporlara sahip olmak çok önemlidir. Bu şekilde daha sonra yapılacak kampanyalar için yeni bir yol oluşturulabilir ve yaşanmış olan kampanyadan yararlanıp benzer kampanyalarda yatırım getirisi düzenli olarak artış gösterir.

Söz konusu e-mail pazarlama olduğunda, verileri analiz etmek çok kolaydır; çünkü e-mail pazarlama takipi yüksek bir pazarlama şeklidir. Her postanın ardından, kampanyanın hangi kullanıcı/müşteri/üye ulaştığı; kimler tarafından ne zaman, nerede, netür cihaz ile açıldığı; hangi kullanıcı/müşteri/üye e-bültendeki hangi kampanya yada bilgilendirmeye tıkladığı; kimlerin e-maili spam olarak bildirdiği ve kimlerin üyelikten çıktığı gibi daha çok sayıda veri kampanyayı gerçekleştiren kişilere sağlanır.

Veriler ve kampanya içerikleri ayrıntılı analiz edilerek kampanya başarı oranı ortaya çıkar. Bu veriler kullanılarak kullanıcı/müşteri/üye kriterlere ayrılabilir ve kişiselleştirilmiş kampanyalar göndermeye veya hazrılamaya başlayavilirsiniz. Sonuc olarak kullanıcı/müşteri/üye kendi ilgi alanları doğrultusunda kendilerine daha cazip/uygun kampanyalar görecekleri için, pazarlama başarısı”ları” da artar.

Kampanya Stratejileri

Sürekli yeni aboneler edinmek için uğraşın.

E-mail pazarlama veritabanını  her zaman kullanıcı/müşteri/üye kaybettiğini biliyor musunuz?

Araştırmalara göre bir liste yılda %40 oranında erir. Bunu yapılan kampanyalarla %70 lere kadar büyüdüğünü bilmenizde fayda var. Bunun sebepleri elbetteki vardır; ancak bu müdahale edilemeyecek olan sebeplere yoğunlaşmak yerine, yeni kullanıcı/müşteri/üye kazanabileceğinizi düşünmek daha doğru bir strateji olmalıdır.

Yeni müşterilerinize e-mail adreslerinden fazlasını sorun.

Web sayfanız üzerinden yada aktif kullandığınız sosyal-medya hesaplarınızdan yeni kullanıcı/müşteri/üye kayıtları alırken e-posta adreslerinden fazlasını isteyin. Örnek olarak isim ve soyisim bilgisi, doğum tarihi, nelere ilgi duyduğu, hobileri, gibi verileri almak, daha sonra kullanıcı/müşteri/üye kategorilere ayrımanıza ve onlara daha özel ve kişiselleştirilmiş kampanyalar iletmenize yarayacaktır. Edinmenizin çok zor olacağı bu kıymetli bilgileri, size en baştan ilgi gösteren bir potansiyel müşteriden almak daha kolay ve kesindir.