Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO )

Bir web sitenizin olması yeni müşteriler kazanmanız için ilk adımdır, Kurumsal siteler, üretici firmaların siteleri, eticaret siteleri ve türevleri blogerler sıkca arama motorlarında kendilerini ön plana çıkarmak için kullandıkları teknik işlemlere ” SEO ” denir. İkinci ve en önemli adımı arama motorlarında görünür ve bulunur olmaktır. Tüm arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı arama motoru optimizasyonu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Arama motorlarında üst sıralarda yer almak adına yapılan işlemlerin tamamı arama motorlarının içeriğini oluşturmaktadır. Bu nedenle optimizasyon, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan tüm çalışmaları kapsar. SEO’nun temel amacı, “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda bulunmaktır. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

 

SEO

Kısaca Arama Motoru Optimizasyonu

SEO; aslında sitelerin doğal yollarla kolayca ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu noktada profesyonel ekibimizin sizlere sunacağı çözümler ile sitenizi doğal popülerliğe ulaştırmak çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Bu web popülerliği, beraberinde google arama sıralama artışını da getirmektedir.

Bilinmesi Gereken

Doğallık, optimizasyon çalışmalarındaki en anahtar ve en önemli kelimedir. Google’ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır.
Doğal kavramının temelini oluşturan en önemli özellik de çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünememesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi, sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini de beraberinde getirmektedir.

Hedefler

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde Google’da ön planda olmak ciddi bir uzmanlık ve profesyonel çalışma gerektirir. Cyberman İstanbul ekibi olarak ürün veya hizmetlerinizi yeni müşterilerle buluşturmanın önemini biliyor, gece gündüz bunun için çalışıyoruz.

Arama Motorları ve işleyişi

Google Analytics, Google Search Console düzenlemeleri, backlink alımı ve oluşturulması,  bloglar, micro blog, Sosyal medya içeriklerinin düzenlenmesine kadar, içerik ve meta tag optimizasyonları gibi birçok SEO – arama motoru optimizasyonu kurallarını eksiksiz yerine getirerek firmanızın yeni müşteriler kazanmasını sağlıyoruz.

 

SEO Kısaca

Siteler, hiçbir zaman her istediği herhangi bir kelime için 1-3. olamaz denmektedir. Doğru beklentilerle, doğru optimizasyon ve analizlerle yola çıkmak daha başarılı ve sağlıklı sonuçların alınmasına yol açacaktır. Herkes hedeflediği, kısacası doğru anlattığı ve kendisini ifade ettiği kadar sırada var olur.

Başlıca SEO Kriterleri

Hedefler pazar payı ve hedeflenen anahtar kelimeler çoğaldıkça ve o kelimeler için hedef çalışmaları yapıldıkça, hedeflenen diğer kelimelerin üzerine genel olarak – / + bir etki oluşma ihtimali artar. Nedeni her eklenen yeni bir anahtar kelime ile, arama motorlarının sitelere atadığı okuma botlarının ” yapay zeka ” ve ” Dilute ” ( seyreltmek ) oluşudur. Bu yüzden anlamsız ve gereksiz anahtar kelimeler için çalışmak yerine daha önemli hedef kelimelere yönelmek başarıyı ters yönde etkilememesi için hedeflenen anahtar kelimelerin çok iyi analiz edilmesi ve üzerinde ciddi bir çalışma gerekmektedir.

Birkaç kelime üzerinde yapılacak bir çalışmanın verdiği sonuçlar, fazla kelime oluşturularak yapılan çalışmalardan farklı sonuçlar doğurur. Bir kelime için 1-3. sıraya yükselmek için ayrı bir çalışma yapılabilir, ancak hedeflenen 20 kelime, 20’si de 1-3. sıraya yükselmek genel anlamda imkansız gibidir. Bunun için her zaman ayrı yöntemler ve yeni SERP kuralları çerçevesinde güçlü ve sürekli güncellenen sayfalarla desteklemek gerekmektedir.

Optimize Ederken

SEO optimizasyonu projeleri ile yapılan değişikliklerin sonuçlarını tam olarak görmek, halihazırda bulunan siteler üzerine yapılan tüm değişiklik ve sonrası ortalama 3 hafta beklemek, arama motoru raporlarını inceleyerek değerlendirme yapmak gerekir. Henüz google sandbox’undan çıkmamış gereken “PageRank” değeri toplamamış yeni hazırlanmış veya site içerisinde yeni hazırlanmış sayfalarda çok daha uzun, 4-6 ay civarında bir zaman gerekebilmektedir. Aslında burda rakip analizleri kelime yoğunluğunuda eklersek zaman olarak şu gün demek yanlıştır. Erken değerlendirmeler şaşırma payını yükseltecek ve sandbox riskini beraberinde getirecektir.

Search Engine’lerde sonuçlar sürekli değişiklik gösterecek, bunu önlemek yada değiştimek mümkün degildir. Bunun nedenleri kısaca örneklendirilmiştir.

Özet Olarak Arama Motoru Optimizasyonu

– yandex, ask, bing, yahoo, baidu, google gibi arama motorlarının ve diğerlerinin algoritmalarındaki değişiklikler, mobil veriler ve güncellemeler.
– Dünyadaki diğer sitelerde yapılan değişiklikler.
– Search engine’lerin yapılacak taramalarının sonuçlara getirdiği kriterler.
– SEO olarak çalıştığınız site üzerindeki yaptığınız çalışma ile değişikler yaşatttığı ve yaşatacağı sonuçları.

Örneklerini verdiğimiz aslında SEO işlemini genel olarak dört etken ile sınırladık bunların bir tanesi üzerinde kontrolünüz vardır. Kontrol edemediğiniz üç ektenin ne tür kriterleri yarattığını sürekli takip edip analiz yapıp düzeltmeleri yapmanız, Başarılı olabilmenin anahtarı şeklindedir.

 

seo

Cyberman SEO Ekibi deneyimi ve ekibi ile size bun konuda hızlı çözümleri suncak ve işinizi hak ettiği yerde olmasına katkıda bulunacaktır.